Okolí farmy
V okolí naší farmy se naskýtá možnost mnoha výletů a sportovního vyžití.

Ikona
Cykloturistika
Liberecký kraj nabízí cyklistickým nadšencům nespočet možností pro cykloturistiku.
Ikona
Ikona
Golf Ještěd
5 minut jízdy od farmy se nachází areál Golfového Clubu Ještěd s plně zavlažovaným 12ti jamkovým hřištěm a rozsáhlým zázemím pro děti, které se dále průběžně dobudovává.    
Ikona
Ikona
Lyžování
K lyžování je možné využít Skiareál Ještěd a Obří sud (10 minut jízdy). V dojezdové vzdálenosti jsou lyžařské areály v Jizerských horách.                   
Ikona
Rozhledna a hotel Ještěd
Hora Ještěd se pne do výšky 1012 metrů nad mořem. Na vrcholu naleznete hotel s restaurací, televizní vysílač a také přírodní park. Na křemencových skalách najdete dvě skalní brány, vápenky, vápencové lomy a několik jeskyň, mezi nimi je i známá Hanychovská jeskyně či Liščí díra s jedinečnou krasovou výzdobou. Jeskyně slouží jako zimoviště netopýrům. Ještěd je dále tvořen z křídového pískovce.
Starý Dub
Zde můžete vidět zajímavou kruhovou barokní kapli Navštívení Panny Marie, která byla postavena v r. 1760..
Světlá pod Ještědem
Světlá je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější obcí Podještědí. První zmínka o tržní vsi Světlá je z r. 1291. Stala se jednou z nejstarších v regionu. Zděný kostel sv. Mikuláše pochází z roku 1643. V prostoru před svatostánkem byl v r. 1931 na počest velké české spisovatelky Karoliny Světlé, jejíž literární dílo snad nejvíce proslavilo malebný podještědský kraj, odhalen pomník od sochaře J. Bílka. Zakladatelka českého vesnického románu K. Světlá pobývala v obci, jíž vděčí za svůj pseudonym, se svým manželem Petrem Mužákem v letech 1853 – 1865. Její pobyty připomíná i nynější hostinec U Richtrů – rázovitý Antošův statek z r. 1835 je dějištěm Vesnického románu. Také náměty ostatních románů a povídek čerpala z místních reálií a umísťovala do blízkého okolí. Dějišti literárních příběhů prochází okružní zeleně značená „Cesta Karolíny Světlé“.
Dolení a Hoření Paseky
Ve vsi, kde stojí zajímavý objekt zvonice, je bohaté naleziště chráněného šafránu Heuffelova. V Doleních Pasekách v chalupě „U Barčinejch“ našla Karolína Světlá své druhé letní sídlo. Se svým mužem se zasloužila v r. 1885 o zřízení místní školy na tehdejším národnostním rozhraní.
Proseč pod Ještědem
Ráz horské obce Proseč pod Ještědem dokresluje výrazný vrch Kamenný (615 m). Proseč je známá výskytem drahých kamenů, ve dvou lomech se těžily achátové koule s drúzami ametystu a záhnědy, jaspisy a chalcedony. Na východní straně v borovém hájku zasadili do nevelkého skaliska Hrubá skála členové místního Sokola pamětní desku obětem války. V Hoření Proseči stojí dosud drobná kaplička, cenné monumentální sousoší sv. Josefa se čtyřmi patrony země však bylo při stavbě kravína strženo.
Padouchov, Javorník
Nad osadou Padouchov byly ve vápencových žilách starých lomů objeveny dvě pukliny – Velká a Malá Basa. Místo těžby vápence inspirovalo Karolínu Světlou k napsání povídky Lamač a jeho dítě. Zelená značka stoupá na vrch Vápenice (711 m) s puklinami Liščí dírou a Křížovou jeskyní. V malé vísce Javorník u Českého Dubu je dominantní stavbou bývalá škola.
Hodkovice nad Mohelkou
Druhé největší město Podještědí a osada ležící při kupecké stezce na pravém břehu Mohelky se rozrůstala v místech náměstí, které dnes tvoří městskou památkovou zónu. Středu města dominuje novorenesanční radnice z r. 1889, dále zde stojí kašna, barokní sloup Panny Marie z r. 1707 obklopený šesti sochami českých patronů a pomník prvního prezidenta T. G. Masaryka. Původní dřevěný kostel středověkého založení nahradil barokní jednolodní kostel sv. Prokopa s hranolovou věží. Pěšinu od areálu kostela k vrchu lemují kapličky křížové cesty zakončené novogotickou kaplí. Na severním okraji města se nachází barokní sousoší sv. Heleny, sv. Jana a sv. Petra zhotovené kolem roku 1750. Ze sportovního letiště vzlétají bezmotorová a motorová letadla k vyhlídkovým letům. V létě je v provozu koupaliště s restaurací a v zimě sjezdová trať v Záskalí.
Osečná
První zmínky o Osečné na říčce Ploučnici souvisí s nedalekým hradem Děvínem a spadají do r. 1352. Dřevěný kostelík sv. Víta je doložen ve stejné době, v r. 1565 položil Karel von Bibrštejn základy pozdně gotického renesančního kostela. V jeho interiéru se nachází renesanční kamenná kazatelna na jónském pilíři a rodinná hrobka Bibrštejnů a Šlejniců. K významným památkám města se řadí mariánský sloup, kde Pannu Marii obklopují sv. Vít s říšským jablkem a lvem, sv. Jan Nepomucký, sv. Jan Křtitel s beránkem a sv. František Xaverský. Na návrší při silnici do Kotle stojí barokní sousoší sv. Heleny, sv. Jana a sv. Pavla, zhotovené stejně jako v Českém Dubu a Hodkovicích n. M. kolem r. 1750. Ani Osečná neunikla pozornosti spisovatelky K. Světlé, která sem zasadila děj románu Frantina.
Chrastná
Cennou památkou je barokní brána z 18. st. se sochou sv. Linharta, plastikami ovce a vola a erbem rodu Hartigů v kartuši. V blízkosti rybníka slouží v letní sezóně autokemp Jadran s chatkami, caravan camp a restaurace.
Čertova zeď
Čertova zeď je od r. 1964 národní přírodní památka. Mimořádný geologický jev vznikl ve třetihorách, kdy se vylilo do pískovcové trhliny mezi Světlou a Bezdězem magma. Když pískovec zvětral a odplavil se, objevila se víc jak 20 km dlouhá, 2 – 3 m široká a místy až 20 m vysoká vypreparovaná čedičová žila pozoruhodná sloupcovými kvádry. Koncem 19. století byly nejcennější části zdi vytěženy. Dnes zůstalo pouze torzo zdi asi 12 m dlouhé a 10 m vysoké.
Kotel
Malou vísku Kotel, prvně zmíněnou v r. 1399, proslavily především „tisícileté“ lípy velkolisté. Chráněné lípy patří mezi nejmohutnější a nejproslulejší stromy v Čechách. Památné stromy měřící v obvodu 5 a 9 m dosahují úctyhodných výšek 23 a 25,5 m. Obě lípy jsou duté, dutina větší z nich připomíná svými rozměry klenutou kapli. Při silnici za vsí stojí barokní kaplička sv. Anny uvnitř s cennou freskou.
Lázně Kundratice
V blízkosti vsi se nacházela bohatá rašeliniště, což vedlo ke vzniku možná nejstarších lázní v Čechách. Dnes jsou Lázně Kundratice opět součástí obce Osečná. Lázně poskytují svým hostům procedury, které působí velice příznivě při následujících onemocněních: revmatická artritida, Morbus Bechtěrev, funkční poruchy páteře (blokády páteře), chronické ploténkové syndromy a stavy po operaci plotének, artrózy, spondylózy atd. Poloha léčebny využívá příznivé klimatické podmínky Ještědského pohoří, které chrání Lázně Kundratice před studenými severovýchodními větry.
Prameniště Ploučnice
Místo je označováno za jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě vůbec. Jeho vydatnost neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Vývěr je tak mocný, že byl schopen pohánět tři sta metrů vzdálený Jenišovský mlýn. Délka celého toku od pramene do Děčína měří více než 105 km.
Janův Důl
Památkou je kaplička postavená v r. 1796. Rekreační nabídku obce představuje areál Camping 2000, vybudovaný ze zemědělské usedlosti a koupaliště v umělé vodní nádrži. Turistická cesta značená červeně prochází obcí a směřuje jižně do blízkosti Jenišovského mlýna k hlavnímu prameništi Ploučnice.
Buškova skála u Přibyslavic
Buškově skále poblíž Přibyslavic neřeknou místní jinak než „Buškovna“. Obytná místnost vytesaná ve skále je pozůstatkem středověkého hrádku. Skála dnes leží na soukromém pozemku.
Krkavčí skály (Vajoletky)
Krkavčí skály (472 m) si přejmenovali horolezci podle věží v Dolomitech na Vajoletky. Skalní zeď z pískovce zpevněného sloučeninami železa má údolní výšku 35 m a náhorní 15 m. Hlavní věže se jmenují Západní (Panna) a Východní (Praporek).
Žibřidice
Na místě dřevěného kostelíku ze 14. století byl postaven r. 1672 jednolodní raně barokní kostel sv. Šimona a Judy. Kostel s plastikou sv. Floriána a barokní farou tvoří ještě s barokním sloupem a lidovou reliéfní plastikou Piety celek značné architektonické hodnoty. K nedalekému čedičovému vrchu Stříbrník (507 m) s výraznou sloupkovitou odlučností vede zelená a žlutá značka.
Sychrov
Romantický zámek Sychrov překvapí bohatými interiéry s rozsáhlými sbírkami nábytku, skla, porcelánu a obrazů. Procházka korunami vzácných dřevin starého anglického parku se jistě stane milým zážitkem.
Český ráj
Svět pískovcových skalních měst, zřícenin a hradů, borových hájů a také roubených staveb lidové architektury. Patrový roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova pochází z roku 1716.
Maloskalsko
Okolí Malé Skály představuje romantický kout Pojizeří. Na pravém břehu strmí Vranovský hřeben s hrady Frýdštejn, Vranov a přírodním parkem Pantheon, naproti přes údolí se vypíná hřeben Suchých skal, skalní bludiště Kalich a Chléviště se zříceninou Zbiroh. Středověký hrad Frýdštejn tvoří válcová věž o průměru devět metrů se zachovanými zbytky paláce. Současně s hradem vznikla obec stejného jména, nad níž stojí od r. 1894 rozhledna Kopanina.
Lužické hory
Tato chráněná krajina navazuje na západní část Ještědského hřbetu. Turisté rádi vystupují na nejvyšší horu Luž (793 m), Hvozd, Klíč, Sokol či Popovu skálu s vyhlídkou. Chráněná přírodní památka Bílé (Sloní) kameny u Jítravy jsou zvláštním geologickým útvarem.
Ralsko
Čedičový kužel Ralsko (696 m) byl ideálním místem pro středověkou stavbu. Zřícenina na výrazném vrchu, kterou tvoří dvě čtverhranné věže, se stala pro města Mimoň a Stráž pod Ralskem neodmyslitelnou dominantou.
Hamr na Jezeře
Tradiční rekreační středisko Hamr na Jezeře nabízí koupání a slunění na písečných plážích Hamerského rybníku obklopeného borovými lesy.

Ikona

Kde nás najdete Kontaktujte nás Nejdůležitější odkazy

Farma pod Ještědem s.r.o.
Javorník 2
Proseč pod Ještědem
463 43

 

 

Otevřeno:

Po-pá: 14.00 - 18.00
So-Ne: 8.00 - 18.00
Po-pá: 14.00 - 18.00
So-Ne: 8.00 - 18.00

 

tel: (+420) 724 934 216

email: info@farmapodjestedem.cz

web: www.farmapodjestedem.cz

Domů
O farmě
Produkty
Ubytování
Okolí

 


Design and Developed by 5Q. Kudyznudy.cz - tipy na výlet